Proč potřebuji pro běh webu doménu i webhosting?

Pro vytvoření web stránky potřebujete jméno domény (www adresy), potom nějaký počítač připojený k internetu, kde ten web běží a programy, které vytváří web stránky.

Jenom jedna věc z tohoto seznamu Vám nestačí. Programy si můžete napsat sami, nebo použít nějaké existující, ale název domény a webhosting si musíte objednat.

Přirovnal bych to jako k lidskému tělu:

  • název domény je Váš vzhled, Vaše jméno, to, podle čeho Vás lidé poznají
  • webhosting je Vaše fyzické tělo, orgány, tekutiny, kostra…
  • programy jsou Vaše vědomosti, znalosti, povaha…

Aby lidské tělo fungovalo, potřebuje všechny tři části, tak jako aby fungovala Vaše internetová prezentace – web stránka, také potřebujete doménu, webhosting i programy.

Doménové jména druhé úrovně jsou placené a každé jméno domény si může zaregistrovat jenom jeden člověk obvykle na dobu 1 roku. Po 1 roce musí zaplatit za prodloužení, jinak doména přestane existovat.

Webhosting se platí obvykle měsíčně, ale můžete si ho také předplatit na rok, abyste ušetřili na bankovních poplatcích.

Některé firmy Vám umožňují vytvořit si web stránku zdarma a dají Vám také doménu www.něco.jejichnázev.cz – tj. domény třetí úrovně. Tyto firmy zajišťují platbu za primární doménu „jejichnázev.cz„, a také za webhosting a nainstalované programy.

Nevýhoda „web stránek zdarma“ je, že je nemáte pod kontrolou. Firmy si v podmínkách použití vyhrazují právo umísťovat reklamu na Vaše stránky, a také je mohou zrušit pro porušení různých podmínek, např. umístění komerčního obsahu.

Pokud chcete podnikat na internetu, tak Vaše stránky budou komerční. Nechcete riskovat, že Vám je někdo zruší jen tak, nebo, že Vám tam přidají reklamu, která bude odvádět těžko získané návštěvníky na jiný web.

Proto si zaplaťte vlastní doménu a vlastní webhosting. Vy budete majitel tohoto „internetového aktiva“ a budete mít svůj web plně pod kontrolou. To je důležité.

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..